MČR AUTOCROSS / Poříčí nad Sázavou 2023

Purmovo zadostiučinění i Jánošova dřina. GT2 Motorsport dál kraluje v autokrosovém mistrovství republiky.

Čtvrtý závod, čtvrté vítězství. I podnik autokrosového mistrovství republiky v Poříčí nad Sázavou skončil ve třídě TouringAutocross1600 triumfem týmu GT2 Motorsport. Na nejvyšší stupeň tentokrát vystoupal Milan Purma. Spokojen ale mohl být i Tomáš Jánoš. Navzdory potížím s motorem dojel druhý a v průběžném pořadí se přiblížil k vedoucí pozici.

Pro Purmu šlo v Poříčí nad Sázavou o jednoznačně nejlepší letošní závodní víkend. První polovina sezony mu totiž nevyšla. Při úvodním podniku v Humpolci ho potkal problém s motorem. Kvůli němu nejenže nedokončil první víkend sezony, ale rovněž se nemohl zúčastnit ani nadcházejícího podniku v Nové Pace. V Přerově jeho snažení stačilo pouze na čtvrté místo.

Ani víkend v Poříčí nad Sázavou ovšem nezačínal pro Purmu ideálně. Do finále se totiž kvalifikoval pouze jako čtvrtý.

„Trochu jsme se trápili s trakcí. Auto nám nechtělo dobře startovat. V každé jízdě jsme zkoušeli něco jiného,“ popisoval začátek víkendu.

Ve finálovém klání už ale vyšlo vše, jak mělo. Hned v úvodu totiž došlo ke kolizi mezi Denisem Pytelou a Luďkem Dubravským. Díky ní se Purma mohl posunout na druhé místo a po dráze kroužil za svým týmovým kolegou Jakubem Jánošem, který se ujal vedení. V čele ale zůstal jen chvíli. Ve čtvrtém kole totiž jeho snažení zastavil rozbitý unašeč převodovky. Tím se Purmovi otevřela příležitost k zisku prvního vítězství, kterou využil.

„Samozřejmě jsme ve finále měli trochu štěstí, dopadlo to ale dobře. Ani tentokrát jsem sice nebyl se startem úplně spokojen, auto ale drželo po celý víkend a fungovalo perfektně. Během dva a půl měsíce dlouhé přestávky jsme ho dali dohromady, jak nejlépe jsme uměli,“ jásal v cíli.

Purmovo vítězství znamená, že stáj GT2 Motorsport letos ve třídě TouringAutocross1600 ještě nepoznala porážku. Zatímco první dva podniky patřily Tomáši Jánošovi, v Humpolci triumfoval jeho syn Jakub.

Vydřené stříbro

Také Tomáš Jánoš mohl z Poříčí nad Sázavou odjíždět spokojen. Cílem totiž projel na druhé pozici. K tomuto výsledku ovšem vedla trnitá cesta.

První komplikace přišly už v sobotu. Během ní musel dokonce vynechat i druhou jízdu: „Motor nefungoval dobře. Nejel a přehříval se. Rozhodli jsme se proto, že nasadíme nový,“ vysvětloval Jánoš.

Po této výměně už se cítil za volantem o poznání lépe. Problematicky ale pro něj začínalo i finále.

„Nepovedl se mi start. Nový motor měl úplně jiné vlastnosti a fungoval v hodně vysokých otáčkách. Já ale na startu přidal příliš málo plynu a tím pádem jsem odjížděl až jako poslední,“ popisuje loňský vicemistr složitý start.

Poté se ale Jánošovo účinkování začalo vyvíjet dobrým směrem. Podařilo se mu totiž posouvat dopředu a rovněž využil problémů soupeřů. Cílem projel jako druhý. Jakub Jánoš byl po svém odstoupení klasifikován jako osmý.

Na průběžném pořadí kategorie TouringAutocross1600 se nyní stáji GT2 Motorsport kouká opět o něco lépe. V čele sice i nadále zůstává Luděk Dubravský, Tomáš Jánoš ale za ním nyní zaostává už jen o jeden bod. Zatímco Jakub Jánoš je se ztrátou osmi bodů na první místo třetí, Milanu Purmovi patří šestá pozice.

GT2 Motorsport měl v Poříčí nad Sázavou zastoupení i při závodech ostatních kategorií. Zatímco Vít Kostroun skončil ve třídě RB125 šestý, Martin Stuchlík obsadil v RB250 páté místo a Filip Jánoš byl v hodnocení KartCross klasifikován jako 23.

Předposlední podnik letošní sezony bude na programu během prvního zářijového víkendu. Uskuteční se v Dolním Bousově.